

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 16 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.2 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 255 mΩ |
| Input capacitance | 1.13 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -25 V, 25 V |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 4217
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37644
Ext.Price$1.37644
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37644 | $1.37644 |
| 10 | $0.89511 | $8.95110 |
| 25 | $0.78603 | $19.65075 |
| 50 | $0.69024 | $34.51200 |
| 100 | $0.60614 | $60.61400 |
| 300 | $0.52604 | $157.81200 |
| 500 | $0.45653 | $228.26500 |
| 1000 | $0.44029 | $440.29000 |
| 3000 | $0.40927 | $1227.81000 |
| 5000 | $0.38044 | $1902.20000 |
